Kapat

Devlet Katkısı

Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde devlet katkısından yararlanarak daha fazla birikim yapabileceğinizi biliyor musunuz? Aylık olarak ödediğiniz katkı payınızın %25'i oranında devlet katkısı, BES'in en büyük avantajlarından. Mesela bu avantaj sayesinde 200 TL'niz 250 TL olacak!

Bireysel Emeklilik (BES) Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yapacağınız birikim için size devlet katkısı sunar. Ödediğiniz katkı payı tutarının %25'i oranında devlet katkısı (üst limiti aşmamak koşuluyla) sayesinde birikim tutarınız daha hızlı artar. Örneğin BES hesabınıza aylık 200 TL yatırdığınız durumda devletin vereceği 50 TL ek tutar sayesinde her ay 250 TL'yi birikim için sisteme koymuş ve emeklilik döneminizi refah içerisinde geçirmeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Devlet Katkısı Ne Kadar?

BES'e dâhil olduğunuzda, ödediğiniz katkı payı tutarının %25'i oranında devlet size destek olur. Yani aylık ödeyeceğiniz 100 TL BES katkı payınız için 25 TL devlet katkısı alabilirsiniz. Devlet katkısı, ödediğiniz BES katkı payınız oranında yükselir. Yani 200 TL için 50, 300 TL için ise 75 TL devlet katkısı alırsınız. Ancak tabii ki bir devlet katkısı limiti var.

Katkı PayıDevlet Desteği
100 TL25 TL
300 TL75 TL
500 TL125 TL
700 TL175 TL
900 TL225 TL

Devlet Katkısında Üst Sınır Nedir?

Bir takvim yılı içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili yıl için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25'ini aşamaz. Örneğin, asgari ücretin aylık brüt tutarı 2.000 TL olduğu durumda, bir ayda alabileceğiniz maksimum BES devlet katkısı 500 TL'dir. Yıllık olarak düşünürseniz bu tutar 6.000 TL demektir.

Her yıl asgari ücret değişiklik gösterdiği için, devlet katkısının üst sınırı da yıllara göre değişiklik gösterir. Alacağınız BES devlet katkısını hesaplamak için Türkiye Hayat Emeklilik hesaplama araçlarından yararlanabilir ve devlet desteğine göre emeklilik hayallerinizi şekillendirebilirsiniz.

İki BES’e de Devlet Katkısı

Peki ya iki BES hesabınız varsa? Aynı anda iki farklı BES'e katılanlar için ödenecek tutar değişiklik göstermez. Yani yasal olarak alınabilen brüt asgari ücretin %25'i kuralı geçerlidir. Ödeyeceğiniz aylık katkı payları toplanır ve limiti geçmemek kaydı ile katkı payının %25'i oranında devlet katkısı alırsınız. Yani iki ayrı bireysel emeklilik hesabına 100'er TL yatırıp toplam 50 TL devlet desteği alabilirsiniz. 

Sistemde Kalmak BES Katkısının Tamamını Almanın En Kolay Yolu

Devlet katkısının tamamını almak için 56 yaşınızı ve BES'te 10 yılı tamamlayarak emekli olmanız gerekir. Aksi takdirde ayrıldığınız için, devlet katkısında BES içerisinde kaldığınız süreye göre kesinti uygulanır. BES devlet katkısı hak ediş süreleri şöyledir:

  • BES'e dahil olup 3 yıl sistemde kalmadan çıkmak isterseniz, devlet katkı payı alamazsınız,
  • 3. yılın sonunda devlet katkı payının %15'ini, 
  • 6. yılın sonunda devlet katkı payının %35'ini,
  • 10. yılın sonunda devlet katkı payının %60'ını,
  • Emekliliğe hak kazandığınız zaman ise devlet katkısının tamamı alabilirsiniz.

Devlet katkısı uygulaması, 1 Ocak 2013'te başlamıştı. Bu tarihten önce sisteme dâhil olanlar için ise özel bir ''hak ediş kazanma'' uygulaması mevcut. Uygulama ile 2013'ten önce BES'e dâhil olup o dönem devlet katkısı alamayan kişilere, 1 ile 3 yıl arasında hak ediş süresi ekleniyor ve böylece daha hızlı emekli olmaları sağlanıyor. 1 Ocak 2013'ten önce BES'te kaldığınız süreye göre kazanabileceğiniz hak edişler ise şöyle:

  • Sistemde 3 ila 6 yıl arasında kaldıysanız 1 yıl,
  • Sistemde 6 ila 10  yıl arasında kaldıysanız 2 yıl,
  • Sistemde 10 yıldan fazla kaldıysanız 3 yıl hak ediş süresi eklenir.

Bireysel Emeklilik Katkısını Kimler Alır?

BES'e dâhil olmak için 18 yaşını doldurmak yeterli ama BES katkısından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri yararlanabilir. Bunun dışında devlet katkısı alabilmek için başka bir şart aranmaz. Ayrıca eşinizin ya da 18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuzun BES hesabı açmasını sağlayabilir, dilerseniz onlar adına katkı payı ödeyebilir ve böylece onların da devlet katkısı avantajı ile birikim yapıp yarınlarını güvenceye almalarına yardımcı olabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden ''Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama'' ekranına gidip dilediğiniz zaman, son 2 yıla ait kazandığınız BES devlet katkısı tutarını öğrenebilirsiniz.

 Devlet katkısından yararlanmak için BES başvurusu yapın.